جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ماجرای چای دبش باید به طور دقیق برای مردم شرح داده شود

حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امشب در نشست با جمعی از اساتید دانشگاههای استان هرمزگان با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی، با تصریح بر این که در دیگر کشورها بدلیل وجود احزاب قوی و ساختار سازی آنها، عملا مشارکت کم در انتخابات، منجر به فقدان مشروعیت و یا چالش هایی از این دست نمی شود اما نبود احزاب قوی و منسجم در کشورمان سبب شده تا انتخابات اهمیت فراوانی داشته باشد و اساسا در دوره های مختلف، مشارکت در انتخابات، مانور قدرت سیاسی و اقتدار کشور بوده، به مشارکت 42 درصدی مردم در انتخابات مجلس فعلی و مشارکت 50 درصدی در انتخابات ریاست جمهوری اشاره و خاطرنشان کرد: ظرفیت رشد مشارکت در کشور وجود دارد و بخش عمده آن، مرتبط با ترمیم سرمایه اجتماعی است که به دلایل مختلف از جمله بدکاری ها، بدعملی ها و اشتباهات و … مورد آسیب قرار گرفته است.

صفار هرندی با اشاره به دوره 10 ساله اخیر و معطلی هایی که در برخی امور رخ داد، افزود: بند کردن کشور به مسائلی که عملا در تحقق آن نقشی نداریم و دادن ریش و قیچی به دست دشمنان، سبب شد تا مشکلاتی بروز کند و امروز شاهد آن هستیم که آهنگ مدیریت کشور تغییر یافته و ظرفیت های کشور در خدمت توسعه قرار گرفته است.

وی به صادرات دو میلیارد دلاری شرکت های دانش بنیان در سال اخیر اشاره و این رشد خیره کننده را محصول توجه به توان داخلی دانست و گفت: ما در جاده ای افتاده ایم که با شتاب ما را جلو می برد و ضروری است تا دلیل پیشرفت خودمان را به خوبی دانسته و دنبال آدرس های غلط نرویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: نشان داده ایم که در برابر گروکشی های دشمنان کوتاه نمی آییم و همین مسئله سبب شده تا ارتباطات جدیدی در جهان خلق شود چرا که استغنای کشور در برخی زمینه ها به رخ کشیده شده و دشمنان را به کرنش واداشته است.

وی از اساتید دانشگاه‌ها خواست تا شیوه رفتار کردن از استغنا و پرهیز از دریوزگی و آویزانی را به نسل جدید بیاموزند و مسیر درست و باور رفتار کردن با گردن کشیده را در وجود خود تقویت کنند.

صفار هرندی با انتقاد از مصوبه اخیر در دولت و مجلس در زیاد کردن مالیات ها و قرار دادن مردم زیر فشار مالیاتی، گفت: وقتی مبنای مالیات گیری را افزایش می دهند باید سقف معافیت مالیاتی را نیز افزایش می دادند و لذا رفتند و اصلاح کردند؛ باید مسؤولان دولتی مراقب این رفتارها باشند.

در ماجرای چای دبش چه رخ داده؟ اختلاس یا تخلف؟

وی، فساد به وقوع پیوسته در ماجرای چای دبش و تلخ کردن کام مردم را نیز مورد اشاره قرار داد و این ماجرا سوء استفاده، رانت و تقلب دانست و تأکید کرد: این ماجرا باید به طور دقیق برای مردم شرح داده شود و تلقی اختلاس را توضیح داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شروع این فساد از دولت قبل بوده اما در این دولت نیز تخصیص ارزهایی صورت گرفته؛ اما اختلاس تلقی درستی نیست بلکه سوءاستفاده و فساد رخ داده است.

باید شهوت خبر اول دادن را از برخی مسئولان بگیریم

صفار هرندی گفت: باید شهوت خبر اول دادن را از برخی مقامات بگیریم و بدانیم که باید هر پرونده فساد و آلودگی را دقیق مورد بررسی قرار داد و سپس در مورد آن نظر داد تا تلقی فساد در همه‌جا در جامعه صورت نگیرد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش بر ضرورت مقابله با مفسده ها تأکید اما جار زدن از برخی مسائل و موضوعات به عنوان اختلاس و … سبب دلسردی مردم می شود.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اهمیت گفت و گو با مردم از سوی مسئولان و نیز تلاش برای مهار مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تأکید و خاطرنشان کرد: با دست خودمان نباید امتیاز منفی برای نظام درست کرده و نیز می بایست امتیازاتی که حق مردم است را در اختیار آنها قرار دهیم.

به گزارش فارس، صفار هرندی به سخت کاری رئیس‌جمهور در حوزه تنظیم روابط خارجی و انجام سفرهای استانی برای حل مشکلات مردم نیز اشاره و وجود این روحیه را مایه امیدواری مردم برشمرد و گفت: گاه اما با برخی اشتباهات، موجب می‌شود تا خدمات نظام منجر به تولید سرمایه اجتماعی نشود.

برخورد با فرزندان مقامات عالی رتبه خط بطلانی بر تصور فساد سیستمی است

وی بیان داشت: تضعیف حکومت مرکزی فتنه اصلی دشمن برای تکه پاره کردن میهن است و ما نمونه های آن را در دنیا نیز شاهدیم و فتنه های اخیر در کشور با همین رویکرد دنبال می شد و هر که ایران را دوست دارد باید برای حفظ ایران نسبت به آینده آن دغدغه داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلبه بر فساد و تبعیض را یک کار ویژه و دستور کار اصلی در کشور عنوان و گفت: ایران در آستانه جهشی خیره کننده در دنیا است و نباید اجازه دهیم، این دست از مسائل موجب کندی حرکت این انقلاب و مردم شود.

صفار هرندی بر ضرورت برخورد با آقازاده ها در جامعه تأکید کرد و گفت: نظام در عمل نشان داده که حتی فرزندان رییس جمهور اسبق و برادر رئیس جمهور سابق و حتی معاون اول رییس جمهور اسبق را نیز محاکمه و زندان می کند و لذا تصور فساد سیستمی نادرست است و هم اکنون دو فرزند یک مقام عالی قوه قضاییه در زندان هستند و اینها در عین حال که دل آدم را به وجود فساد در جامعه می سوزاند اما سوی دیگر آن رحم نکردن به آقا زاده ها در هر جایگاهی است که سبب امید فراوان در جامعه است.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *