جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ستاد کل نیروهای مسلح از حضور ناموفق پهپادهای ترکیه در ایران خبر داد

اطلاعیه ستاد نیروهای مسلح-صدای فردا

پس‌از نشست‌سخت بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان‌ایشان و عدم‌دسترسی به آن‌ها، ستاد کل نیروهای‌مسلح اقدام به جستجوی ایشان و هیات‌همراه کرد و تا زمان فراخوانی پهپادهای‌ایرانی مجهز به «سار» به درخواست کمک ترکیه جواب‌مثبت‌داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه خود بیان کرد:«به دنبال وقوع سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور و هیات همراه و وجود شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی‌های جغرافیایی و کوهستانی بودن معابر منطقه و نیز عدم حضور پهپادهای پیشرفته ایرانی مجهز به رادار «سار» به سبب انجام ماموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن‌ها با محله سانحه بالگرد، در مجموع نیروهای امدادی ناگزیر از راه‌های زمینی عملیات جستجو را آغاز کردند.

در این شرایط ستاد کل نیروهای مسلح پس از اعلام همکاری کشورهای دوست، با پیشنهاد نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت کرد؛ اما با وجود اینکه ترکیه پهپاد مجهز به دوربین‌های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام کرد، این پهپاد به دلیل نداشتن تجهیزات «تشخیص و کنترل نقاط زیر ابر» موفق به اعلام دقیق محل سانحه بالگرد نشد و در نهایت به کشور ترکیه بازگشت.

در نهایت در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، محل دقیق حادثه سانحه بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح که از ماموریت در شمال اقیانوس هند فراخوانده شده بودند، کشف شد.»

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *