يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۵
Share/Save/Bookmark
 

میلیاردر چینی مقیم آمریکا به دنبال تغییر رژیم پکن

"گو ونگویی" رابطه نزدیکی با "استیو بنن" استراتژیست مستعفی دونالد ترامپ دارد. او گفته در حال راه اندازی یک رسانه موثر برای مبارزه با رزیم کمویسنی چین در آمریکاست.
 
یک سرمایه دار فراری و ضد رژیم چین گفته است به طور جدی هدف تغییر رژیم کمونیستی چین را دنبال می کند.
به گزارش  خبرگزاری فرانسه مصاحبه ای اختصاصی با " گو ونگویی" سرمایه دار در تبعید چین انجام داده است.
این سرمایه دار چینی که از سال 2014 از چین گریخته و هم اکنون در نیویورک زندگی می کند از دولت آمریکا درخواست پناهندگی سیاسی کرده است و این در حالی است که دولت چین می کوشد او را از آمریکا مسترد کند.
دولت چین او را به فساد مالی و انواع و اقسام اتهامات مالی و جنایی متهم کرده است و از پلیس بین الملل استرداد او را خواسته است.
حتی گفته می شود در سال جاری میلادی دو مقام اطلاعاتی چین به آمریکا رفته و برای مسترد شدن او به چین با مقامات آمریکایی رایزنی کرده اند.
به نوشته خبرگزاری فرانسه آقای ونگویی که حدود 17 میلیارد دلار سرمایه او در چین توقیف شده و دو برادر او از زمانی که او از کشور گریخته، زندانی شده اند؛ با حلقه ای از مشاوران سیاسی ترامپ از جمله "استیو بنن" مشاور مستعفی او ارتباط دارد و خواستار تشدید جنگ تجاری مورد نظر دولت ترامپ با چین بوده است.
گو ونگویی 47 ساله یک سرمایه دار در بخش مسکن و ساخت و ساز است و در جریان ساخت و سازهای مربوط به المپیک 2008 پکن صدها میلیون دلار سود کسب کرده است.
او در طی 3 سالی که به خارج از چین گریخته، با راه انداختن کمپینی دست به انجام افشاگری های توییتری و یوتیوبی علیه برخی مقامات حزب کمونیست چین کرده و آنها را به فساد مالی و اقتصادی متهم کرده است.
او حتی ادعا می کند با گروهی از مقامات ارشد اطلاعاتی چین در ارتباط بوده و مدعی شده هزاران جاسوس چینی برای رخنه در دستگاه های دولتی و امنیتی مختلف در آمریکا به این کشور نفوذ کرده اند.
آقای ونگویی در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه، گفته خواسته ای جز تغییر رژیم کمونیستی در چین و برقراری یک نظام آزاد و دموکراتیک در پرجمعیت ترین کشور جهان ندارد.
او گفته از 28 سال پیش فعالیت هایی بر ضد نظام کمونیستی چین انجام داده از جمله در ماجرای اعتراضات میدان "تیان ان من" پکن در سال 1989 مشارکت داشته و به گفته ونگویی برادر کوچک او نیز در جریان اعتراضات دانشجویی تیان ان من پکن در مقابل چشمان او کشته شده است و خود او در آن ماجرا دستگیر و به مدت 22 ماه در بازداشت بوده است. ونگویی گفته است: "در همان زمان زندان بود که تصمیم گرفتم با رژیم کمونیستی مبارزه کنم چون رژیمی غیر انسانی، غیر دموکراتیک و غیر قانونی است."
ونگویی فرزند هفتم از یک خانواده پرجمعیت دارای 8 فرزند در استان شاندونگ بوده است.
ونگویی با وجودی که حدود 17 میلیارد دلار از سرمایه اش در چین توقیف شده، اما هم اینک دارای آپارتمان هایی در نیویورک و لندن و همچنین یک قایق تفریحی لوکس و مقادیر زیادی پول در بانک های اروپایی و آمریکاست.
او به خبرگزاری فرانسه گفته است: با توجه به ماهیت غیر انسانی رژیم حاکم بر چین، همه سرمایه داران موفق در این کشور دو سرنوشت در پیش رو دارند: یا همانند او مجبور به فرار از کشور شوند و یا در چین بمانند و روزهای باقی مانده تا حذف شدنشان را بشمارند.
حساب توییتری ونگویی بیش از 840 هزار دنبال کننده دارد و در جریان برگزاری کنگره سالانه حزب کمونیست چین در اکتبر سال جاری به دلیل فعالیت های رسانه ای ضد حکومت چین،حساب او بارها غیر فعال شد.
ونگویی گفته است تا پایان ماه دسامبر 2017 قصد دارد یک رسانه فعال در زمینه مبارزه با حکومت کمونیستی چین در آمریکا راه اندازی کند.
ونگویی با برخی مشاوران نزدیک ترامپ از جمله "استیو بنن" استراتژیست مستعفی ترامپ که قائل به ایده " جنگ تجاری ایالات متحده آمریکا با پکن" است، رابطه نزدیکی برقرار کرده است.
او در توصیف بنن به خبرگزاری فرانسه گفته است: "او یکی از بهترین کارشناسان بین المللی است که تا کنون دیده ام. او از معدود غربی هاییست که شناخت خوبی از آسیا دارد... من تا بحال بیش از 10 بار با او ملاقات کرده ام."
به گفته ونگویی او با بنن درباره همکاری در یک پروژه که جزییات آن را تشریح نکرده به توافق رسیده اند.
هنوز معلوم نیست که دولت ایالات متحده به ونگویی و همسرش پناهندگی سیاسی اعطا کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 4253