پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۲۷
Share/Save/Bookmark
 

موگرینی درتماس بامحمود عباس: باید ازهر اقدام مخدوش کننده ای خودداری کرد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه در تماس تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید کردکه اتحادیه اروپا از آغاز مجدد فرآیند صلح معنادار در جهت رسیدن به راه حل مشترک حمایت می کند و معتقد است که باید از هر اقدام مخدوش کننده ای بطور مطلق خودداری کرد.
 
به گزارش ایرنا، موگرینی در تماس تلفنی باعباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، موضع اتحادیه اروپا مبنی بر مشخص شدن وضعیت قدس از طریق گفت وگوی دو طرف را مورد تاکید قرار داد.

سخنگوی اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: موگرینی امروز در گفت و گویی تلفنی با محمود عباس در خصوص اعلام تصمیم مورد انتظار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت شهر بیت المقدس بحث کرد.

سخنگوی اتحادیه اروپا افزود: موگرینی در این تماس تلفنی ، به رئیس جمهوری عباس در خصوص موضع قاطع اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه وضعیت نهایی بیت المقدس باید از طریق مذاکرات محقق کننده آمال هر دو طرف مشخص شود ، اطمینان داد.

موگرینی همچنین تعهد اتحادیه اروپا درباره از سر گیری فرآیند معنادار صلح معطوف به حصول راه حل مبتی بر تاسیس دو کشور به عنوان تنها دورنمای تضمین کننده صلح و امنیت برای هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی ، را مورد تاکید قرار داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری در هر گونه واکنش به اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا شد و از تعهد پرزیدنت عباس برای درخواست صلح آمیز بودن هر گونه تظاهراتی استقبال کرد.

به گزارش ایرنا ، در حالی انتظار می رود دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ساعت 13 امروز به وقت واشنگتن، تصمیم خود را برای انتقال سفارتخانه این کشور از تل آویو به بیت المقدس اعلام کند، بسیاری از مقامات جهان دراین مورد هشدار داده اند.

زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان در این ارتباط گفت: شناسایی بیت المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب آرام شدن مناقشه نمی شود، بلکه این مناقشه را تشدید خواهد کرد.

در حالی که واکنش های منطقه ای و جهانی زیادی در مخالفت با این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا ابراز شده اما مقامات دولت آمریکا گفته اند که ترامپ قصد دارد در سخنرانی امروز چهارشنبه، تصمیم خود را در باره انتقال سفارتخانه کشورش به بیت المقدس، اعلام کند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (سه شنبه) نیز پس از دیدار با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل، به واشنگتن درباره انتقال یکجانبه سفارتخانه این کشور به بیت‌المقدس و شناسایی این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هشدار داد و تصریح کرد که وضعیت حقوقی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت آینده دو کشور باید در مذاکرات دو جانبه (اسرائیل و فلسطینی‌ها) روشن شود.

موگرینی گفت: اتحادیه اروپا از آغاز مجدد فرایند صلح معنادار در جهت رسیدن به راه حل دو کشور حمایت می کند و معتقد است که باید از هر اقدام مخدوش کننده ای بطور مطلق خودداری شود.

در این ارتباط احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب به شدت به تصمیم آمریکا در باره به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی حمله کرد و گفت که این تصمیم به روابط آمریکا با کشورهای عربی ضربه خواهد زد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نوامبر 2016 (آبان/ آذرماه 95) و در جریان مبارزات انتخاباتی خود، اعلام کرد که درصورتی که رئیس جمهوری شود، سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس منتقل می کند و این شهر را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.

با وجود اینکه دولت آمریکا مطابق با قانون مصوب 1995 کنگره این کشور موظف به انتقال سفارت به بیت‌المقدس (اورشلیم) است، با این حال تمامی روسای جمهوری پیشین این کشور اجرای این قانون را هر 6 ماه یکبار معلق کرده‌ بودند.
 
منبع: ایرنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 4120