پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳
Share/Save/Bookmark
 

نفت سبک ایران در بازارهای جهانی به بشکه ای 62 دلار رسید

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 24 نوامبر (3 آذر) با 82 سنت افزایش به 62 دلار و هشت سنت برای هر بشکه رسید.
 
به گزارش ایرنا، افزایش گمانه زنی ها درباره احتمال تمدید طرح کاهش تولید نفت توسط اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و موافقت تولیدکنندگان غیر اوپک، باعث تقویت قیمت نفت شده است به طوری که در هفته های اخیر، نفت وارد کانال 60 دلاری شد.
قرار است اعضای اوپک 30 نوامبر (9 آذر) برای برگزاری نشست 174 اوپک در وین گردهم آیند که مهم ترین دستور کار آنها تصمیم گیری درباره طرح کاهش تولید نفت است.
بر اساس این طرح، اعضای اوپک در مجموع 1.2 میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش داده اند که این موضوع باعث کاهش عرضه نفت مازاد به بازارهای مصرف شده است.
در این راستا، مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت اعلام کرد: قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 24 نوامبر (3 آذر) با 82 سنت افزایش به 62 دلار و هشت سنت برای هر بشکه رسید.
قیمت نفت خام سنگین ایران نیز در دوره مورد بررسی 49 سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به 59 دلار و 44 سنت برای هر بشکه رسید.
قیمت سبد نفتی اوپک نیز به 60 دلار و 94 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته 65 سنت افزایش یافته است.
قیمت نفت خام شاخص دبلیو.تی.آی در هفته منتهی به 24 نوامبر، یک دلار و 43 سنت افزایش یافت و به 57 دلار و 33 سنت برای هر بشکه رسید. در هفته مورد بررسی قیمت نفت خام شاخص برنت 82 سنت افزایش یافته و به 62 دلار و 45 سنت برای هر بشکه رسیده است.
قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز به ترتیب 60 دلار و 96 سنت و 61 دلار و سه سنت برای هر بشکه بوده است که نسبت به هفته گذشته به ترتیب 36 سنت و سه دلار و 45 سنت افزایش نشان می‌دهد.
به گزارش ایرنا، بر اساس پیش بینی اوپک، در سال آینده میلادی تقاضا برای نفت تولیدی این سازمان به 33 میلیون و 420 هزار بشکه در روز می‌رسد که 360 هزار بشکه نسبت به برآورد پیشین این سازمان بالاتر است.
میزان صادرات نفت ایران اکنون حدود 2.6 میلیون بشکه در روز است که حدود 60 درصد آن به بازارهای آسیا و بقیه کشورهای اروپایی صادر می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3902