پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۲۱
Share/Save/Bookmark
 

هشدار دبیرکل ناتو به چین

دبیرکل ناتو از چین خواست که "هم‌سویی رو به رشد" با روسیه را متوقف کند و هشدار داد که هرگونه کمک نظامی از سوی پکن به مسکو طی جنگ اوکراین، یک "اشتباه تاریخی" خواهد بود.
هشدار دبیرکل ناتو به چین
 
به نقل از راشا تودی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از اتمام نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل ادعا کرد: پکن علی‌رغم اینکه اعلام کرده برنامه‌ای مبنی بر ارسال تسلیحات به روسیه ندارد، اما ممکن است به زودی چنین چیزی را به روسیه پیشنهاد دهد.
وی در ادامه ادعاهایش افزود: چین از محکومیت حمله روسیه به اوکراین خودداری می‌کند و این مسئله موجب تقویت اقتصاد روسیه می‌شود. متحدان ما صراحتا اعلام کرده‌اند که هرگونه ارسال کمک‌های مرگبار چین به روسیه یک "اشتباه تاریخی" خواهد بود و پیامدهای عمیقی به دنبال خواهد داشت.
اگرچه دبیرکل ناتو به وضوح اعلام نکرد که این "پیامدها" چه خواهد بود اما واشنگتن پیشتر تهدید کرد که به چنین مسئله‌ای واکنش نشان می‌دهد. همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه چندین شرکت چینی اعمال کرده و ادعا می‌کند که این شرکت‌ها قطعاتی را برای پهپادهای روسی ارسال کرده‌اند.
این درحالیست که چین بارها تمامی این ادعاها را رد کرده و مقامات آمریکا را به "انتشار اخبار غلط" متهم کرده است. روسیه نیز گزارش‌هایی را مبنی بر دریافت تجهیزات نظامی چین رد کرده است.
استولتنبرگ همچنین افزود: ائتلاف نظامی ناتو توافق کرده تا یک "برنامه کمکی راهبردی چندساله" را برای کی‌یف ایجاد کنند. امیدواریم این پروژه قابلیت همکاری اوکراین با ناتو را افزایش دهد و آن را به استاندارهای این ائتلاف نزدیک کند.
وی در یک کنفرانس خبری پس از این نشست وزرای خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کی‌یف چه موقع عضو ناتو خواهد شد، بدون ارائه پاسخی صریح گفت: موضع ناتو نسبت به عضویت اوکراین "غیرقابل تغییر" است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 19944