پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۱۴
Share/Save/Bookmark
 

سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد 15 درصد است

مدیرعامل بورس تهران گفت: شرکت بورس تهران امسال 4 ماموریت مهم را در دستور کار خود قرار داده است.
سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد 15 درصد است
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود گودرزی در حاشیه برنامه نخستین عرضه اولیه در سال جاری در جمع خبرنگاران در مورد این که گفته شده قرار است بازار پایه فرابورس جمع آوری شده و شرکتهای آن در بازارهای اصلی پذیرش شوند، گفت: شرکتهای بازار پایه متناسب شرایط خود در بازارهای اصلی بورس یا فرابورس پذیرش می‌شوند.
مدیر عامل بورس تهران همچنین در مورد سخن رئیس جمهور مبنی بر تامین مالی از بازار سرمایه نیز گفت: مهمترین دستاوری بازار سرمایه در شرایط رونق این است که شرکتها از طریق این بازار و بازار اولیه تامین مالی کنند.
وی گفت: در این زمینه سال قبل پیشنهادی به سازمان بورس ارائه کردیم که یک بازار برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای برای تامین مالی از طریق ابزارهای متنوع در بازار سرمایه  اقدام شود.
به گفته گودرزی شرکتهای سهامی عام پروژه محور در استانهای کشور تشکیل و گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تهیه می‌شود.
مدیرعامل شرکت بورس تصریح کرد: تأسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه اقدامی در همین جهت است که مقدمات اجرایی آن فراهم شده و امید است در نیمه اول امسال، پذیره‌نویسی یکی از جذاب‌ترین شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه انرژی با عنوان شرکت سوخت سبز زاگرس انجام شود که درخواست آن مطرح شده و در حال طی فرآیندهای لازم است.
وی خاطرنشان کرد: قرار نیست شرکتی در بازار سرمایه‌گذاران حرفه‌ای پذیرش شود، بلکه قرار است بورس تهران از این طریق با به‌کارگیری ابزارهای متنوع، نقش فعال‌تری جهت تأمین مالی داشته باشد.
وی افزود: در نیمه اول امسال پذیره نویسی یک شرکت جدید دانش بنیان در زمینه سوخت سبز در زمینه انرژی پذیره نویسی می‌شود.
به گفته مدیر عامل بورس تهران،‌طبق برنامه امسال 10 تا 15 شرکت در بورس پذیرش می‌شوند که 2 هلدینگ غذایی، یک شرکت صنایع غذایی، چند شرکت دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال پذیرش خواهند شد.
وی از دیگر برنامه‌های امسال بورس را تبدیل شدن بورسهای منطقه‌ای به پایگاه و دبیر خانه تامین مالی برای استانها عنوان کرد که مدیران بازار سرمایه به طور مستقیم با حضور در مراکز استان‌ها به تأمین مالی کشور کمک کنند.
وی در پایان، جدیدترین عرضه اولیه بعد از پی‌پاد را یک شرکت در حوزه صنعت غذایی و زراعت کشاورزی عنوان کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 19926