سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
استقبال اروپایی‌ها از پاسخ ایران

برجام در آستانه‌ی احیا

یک دیپلمات اروپایی در گفت‌وگو با بلومبرگ، پاسخ ایران به طرح احیای توافق هسته‌ای را مثبت و سازنده خواند.
برجام در آستانه‌ی احیا
 
بنا به گفته‌ی بلومبرگ، این دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، پایبندی ایران به زمان‌بندی اعلام‌شده از سوی دیگر طرف‌های مذاکره را نشانه‌ای مثبت ارزیابی کرد.
میانجی‌گران اروپایی هفته گذشته «طرح نهایی» خود را برای احیای برجام به طرفین ارائه کردند. این اتحادیه پیش نویس طرح خود را آخرین امید باقی مانده برای احیای توافق تاریخی با ایران در سال ۲۰۱۵ می‌داند که براساس آن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا از جمله در بخش انرژی محدود می‌شود. 
پیشتر اظهارات مقامات ایرانی نشان می‌داد که آنها خواهان دریافت امتیازات بیشتری برای احیای برجام هستند.
عرضه بیشتر نفت از سوی ایران می‌تواند بخش بزرگی از نیازهای اقتصاد جهانی را که با هزینه‌های فزاینده انرژی دست و پنجه نرم می‌کند، جبران کند. معاملات آتی نفت برنت در لندن با ۲.۸ درصد کاهش در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین سطح خود ظرف ۶ ماه گذشته رسید زیرا معامله‌گران صدای سازنده‌تری را از مذاکرات ایران می‌شنوند.
نبیلا ماسارالی سخنگوی کمیسیونر سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا پیشتر اعلام کرده بود: ما پاسخ‌های ایران را شب گذشته دریافت کردیم. ما در حال مطالعه آنها هستیم و درباره آن با دیگر اعضای برجام و همچنین آمریکا مشورت خواهیم کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 19909