سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۹
Share/Save/Bookmark
 

دگردیسی مدیریتی باید با استفاده از نسل جوان صورت بگیرد

صدای فردا - در مورد استفاده از جوانان کرده هم در عمل نشان داده است و امیدوار هستیم که با چنین انتخاب هایی مشکلات کشور حل شود.
رییس دولت سیزدهم در چهارم مهر ماه امسال در جلسه هیات دولت، بکارگیری جوانان دلسوز، انقلابی، کارآمد و کاردان را برای امروز و آینده کشور سازنده و مفید دانست و اظهار داشت: استانداران باید از این ظرفیت‌ ها برای ایجاد گشایش در امور استفاده کنند. سخنانی که نشان می دهد رییس جمهوری تاکید خود را بر استفاده از این نسل گذاشته است و البته در عمل هم تا به اینجای کار ما شاهد این اتفاق هستیم؛ یعنی تعداد زیادی از جوانان وارد عرصه مدیریتی کشور شده اند.
حال باید دید که این جوانان چه کسانی هستند و اینکه چرا تا به امروز کمتر فرصت عرض اندام به آنها شده است؟ جوانانی که تاکید می شود که می بایست از آن ها استفاده شود، بیشتر متولدین پس از انقلاب و بیشتر دهه شصتی ها هستند؛ دهه شصتی هایی که تعابیر زیادی در مورد آنها استفاده می شود از نسل سوخته گرفته تا بقیه تعابیر که شاید تا به امروز به دلیل برخی از سیاست ها نتوانسته اند مدیریت خود را نشان دهند اما شواهد و قراین آنگونه است که دیگر نمی توان آنها را کنار گذاشت و می بایست از آنها استفاده کرد.
با توجه به این مسایل پژوهشگر ایرنا گفت وگویی با «حسین حق وردی» نماینده مجلس شورای اسلامی انجام داده است که متن آن را در ادامه می خوانیم:
انتخاب‌ های رییس جمهوری نشان داده که ایشان اعتقاد ویژه‌ای به جوانان دارد 
حق وردی با اشاره به سخنان رییس جمهوری مبنی بر استفاده از جوانان برای مدیریت کشور گفت: رییس دولت سیزدهم نشان داد که به جوانگرایی و استفاده از جوانان انقلابی و تحصیلکرده اعتقاد ویژه ای دارد. به این صورت که هم در کابینه و هم در استانداری ها ما شاهد این امر هستیم. به گونه ای که استاندار تهران از میان یکی از همین جوانان تحصیلکرده و انقلابی دهه شصتی انتخاب شد.
می‌توان با تکیه بر جوانان انقلابی و تحصیلکرده مشکلات کشور را حل کرد
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط فعلی و مشکلاتی که در کشور وجود دارد، اظهار داشت: اگر قرار باشد مشکلات حل شود می بایست با تکیه بر قدرت جوانان انقلابی، تحصیلکرده و مومن این اتفاق عملی شود. پس باید از همان جوانانی که در سابقه مدیریتی خود درخشیده اند و درخشان ظاهر شده اند، استفاده کرد که در کابینه هم همین اتفاق افتاد و آقای رییسی این صحبت هایی که در مورد استفاده از جوانان کرده هم در عمل نشان داده است و امیدوار هستیم که با چنین انتخاب هایی مشکلات کشور حل شود.
مهمترین ویژگی های مدیریتی جدید در میدان بودن و جهادی عمل کردن است
حق وردی در پاسخ به این سوال این جوانان می بایست چه ویژگی هایی داشته باشند؟، توضیح داد: مهمترین ویژگی های مدیریتی جدید در میدان بودن و جهادی عمل کردن است. البته این به این معنا نیست که ما نباید از افراد با تجربه استفاده کنیم بلکه این مدیران جوان و انقلابی می بایست در کنار خود مشاوران باتجربه و دارای حسن سابقه با عملکرد خوب داشته باشند تا به این جوانان مشاوره بدهند. پس می بایست از این افراد باتجربه هم استفاده شود اما در شرایط فعلی ما به جوانانی نیاز داریم که در متن مردم حضور داشته باشند، در میدان و به اصطلاح پابه کار باشند و تنها از پشت میز خود جامعه و یا محدوده مدیریتی خود را اداره نکنند. پس این جوانان می بایست در میدان حضور داشته باشند.
نماینده مردم در مجلس با اشاره به تجربه سال های اوایل انقلاب و جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: یکی از تجربه های خوب که امروز هم می تواند در پیش چشم ما قرار بگیرد تجربه دوران جنگ تحمیلی است که ما جنگ را با همین جوانان به پیروزی رساندیم. به این صورت که در اوایل انقلاب اکثر مدیران کشور جوان، انقلابی، معتقد و پای کار بودند و اگر در جنگ تحمیلی هم موفق شدیم با اتکا به همین جوانان انقلابی و معتقد پیروز شدیم.
حق وردی در پایان یادآور شد: در شرایط فعلی هم ما از این جوانان در کشور خود داریم. البته به شرط اینکه به آن ها اعتماد کنیم و میدان بدهیم تا یک دگردیسی مدیریتی هم اتفاق بیافتد. قرار نیست که نسل گذشته مدیران کشور تا ابد در میدان حضور داشته باشند بلکه کم کم می بایست نسل جوان در میدان حاضر شوند و اداره کشور را در دست بگیرند و من مطمئن هستم عملکرد همین جوانان خیلی بهتر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 19034