يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۱
Share/Save/Bookmark
 

گفتگوی متفاوت روزنامه جام جم با شریعتی/ از ذکر و تسبیح تا ۲۰۰ هزار دلار اسد بیگی

صدای فردا- گفت‌وگوی صریح روزنامه جام جم با غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان درباره همه حواشی پیرامون او رئیس‌جمهور با رفتن من مخالف است
 
اعتراف اول: اهالی رسانه میل چندانی برای گفت‌وگو با اهالی سیاست و مسؤولانی ندارند که خودشان را دعوت به آن رسانه می‌کنند. پایه این عدم‌رغبت هم از این است که مصاحبه‌کننده را به جایگاه یک مستمع صرف تنزل می‌دهد، ذهنیتی شکل می‌گیرد مبنی بر این‌که مصاحبه‌کننده احتمالا قرار است تنها شنونده راندمان کاری فرد مسؤول باشد و بپرسد از آنچه که مصاحبه‌کننده می‌خواهد و‌ بنویسد از آنچه مصاحبه‌شونده را راضی می‌کند.

اعتراف دوم: اگر از همان کلیشه ذهنی مورد اشاره باشد یا حضور همواره غلامرضا شریعتی در رسانه‌ها، هر چه باشد رقابتی نامحسوس میان ما شکل گرفت برای مصاحبه نکردن با استاندار خوزستان. این عدم رغبت از تعارف انجام مصاحبه به یکدیگر آغاز شد و به دقیقه‌ای نکشیده، رسید به توجیه کارهای دیگر. حواشی بسیار پیرامون استاندار خوزستان، شهرت منفی او در شبکه‌های مجازی و رفتار و اظهارنظرهای عجیب بسیارش دلایل فرار از انجام این گفت‌وگو را شکل می‌داد. ماجرا وقتی برای گریز از این همنشینی بیشتر شد که تنها چند روز پیش از انجام این گفت‌وگو، مصاحبه منتشر شده او با یک روزنامه دیگر صدای بسیاری از روزنامه‌نگاران را هم درآورده بود. انتقاد از مصاحبه به شبکه‌های اجتماعی کشیده شد و حتی از آن با عنوان یک «رپرتاژ‌آگهی» یاد شد.

اعتراف سوم: گفت‌وگو آنی نبود که تصورم بود. اعتراف می‌کنم از شنیدن این‌که او برای لباسش وقت می‌گذارد شگفت‌زده‌ شدم، هر چند این روزها دیگر کمتر شگفت‌زده می‌شویم، این‌که نام او در پرونده مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه شنیده شده همراه شد با مستندات منطقی از سمت او، اما غلامرضا شریعتی در انتهای ادله‌اش هم بی‌تعارف گفت که 200 هزار دلار برای او پولی نیست که بخواهد سوء‌استفاده‌ای از آن کند، از نوع رفتارش با شهروندان و پاسخش به اصرار در حاشیه‌سازی‌های مکررش هم همین‌طور. هر چند گفت‌وگو ریتم ثابت و پیوسته‌ای پیدا نکرد اما آنی هم نشد که تصورمان بود.


به رئیس جمهور شدن فکر نمی‌کنم

شما رفاقت دیرینه‌ای هم انگار با آقای موسوی لاری دارید؟

من به ایشان ارادت بسیار زیادی دارم. شنیده شده که ایشان خیلی پشتیبان شماست! آقای موسوی لاری وزیر کشور بود و من آن زمان در وزارت کشور بودم. در زمان مسؤولیت آقای موسوی لاری در وزارت کشور من هیچ خواسته‌ای از ایشان نداشتم. بعد از آن که هردوی ما از آن مجموعه رفتیم، بهترین رفاقت‌ها را با ایشان داشته و دارم. اینها هم که شما می گویید به قول خودتان شنیده‌هاست؛شایعه است!

-- الان هم حقوق استانداری را نمی‌گیرید؟

خیر . من عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی هستم. حتی همین پست یک‌سری مزایایی داشته که من از اول گفتم این مزایا را بریزند به حساب سازمان بهزیستی و من نیازی به این پول ندارم.

-- افق فعالیت سیاسی شما کجاست و در آینده می‌توانیم شما را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ببینیم؟
همین هم زیادمان است.

-- یعنی به این موضوع فکر هم نکردید؟
نه به این موضوع فکر نکردم و بعضی‌ها به من منتقل کردند که می توانی در این زمینه اقدام کنی، اما من به شدت تکذیب کردم که چنین چیزی اصلا در ذهنم هم نیست.

-- علاقه هم ندارید؟
من علاقه به کار اجرا و رشد و توسعه استان و کشورم را از زمان دانش آموزی‌ام داشتم. علاقه داشتم
چرا این‌قدر در رسانه‌ها حضور دارید؟ من زیاد در رسانه‌ها حضور ندارم. بحث‌ها و مشکلات استان باعث می‌شود، رسانه‌ای شوم و من مجبورم بالاخره به رسانه‌ها پاسخ بدهم.
که کشورم آباد و پیشرفته باشد.

درباره دیگران قضاوت نمی‌کنم

به نظر می‌رسد برخلاف اغلب سیاستمداران علاقه‌ای ضمنی به نوع پوشش خود دارید. لباسی که بی شباهت به لباس آقای میرسلیم هم نیست.
البته لباس من زیباتر است! من کلا عادت به کت پوشیدن ندارم. از بچگی هم دوست نداشتم. من حتی در مراسم عروسی خودم هم کت نپوشیدم. هر چقدر هم خانمم اصرار کرد گفتم من فقط پیراهن و شلوار! تا وقتی که در سال 85 در جایی این مدل لباس را دیدم،خوشم آمد و خریدم. وقتی کهنه شد هر چه گشتم پیدا نکردم. حالا دیگر همسرم پارچه را تهیه می کند و به خیاطی که در تهران است تحویل می‌دهد و برایم می‌دوزد. البته که این لباس با اعمال تغییرات مد نظر همسرم است.

خط و ربط سیاسی تان به کنار،اما به لحاظ شخصیتی مثل علاقه به رسانه‌ها،توانایی در کار اجرایی،در وسط میدان بودن و حتی همین لباس خاص،شباهت زیادی به آقای احمدی نژاد دارید.قبول؟

من درباره کسانی که حضور ندارند،اظهار نظر و قضاوت نمی کنم.

یعنی جدای از خط سیاسی،شباهت خودتان و آقای احمدی نژاد را قبول دارید و فقط می گویید بر خلاف ایشان شما مشورت پذیر هستید؟
نه! من این را نگفتم.فقط درباره خودم اظهار نظر کردم.درباره دیگران قضاوت نمی کنم .

ما هم درخواست قضاوت نکردیم.می پرسیم قبول دارید شبیه ایشان هستید؟
من سعی می کنم تصمیم‌ها را انفرادی نگیرم و با دیگران مشورت می کنم.

یعنی جدای از خط سیاسی،شباهت خودتان و آقای احمدی نژاد را قبول دارید و فقط می گویید بر خلاف ایشان شما مشورت پذیر هستید؟
نه! من این را نگفتم.فقط درباره خودم اظهار نظر کردم.درباره دیگران قضاوت نمی کنم .

نیازی به این پول‌ها ندارم

نام همسر شما هم در میان حاشیه‌های این روزها به گوش رسیده‌است. در جریان پرونده رسیدگی به مدیرعامل کارخانه هفت تپه اظهارنظری از سوی آقای اسدبیگی عنوان شد که حکایت از کمک مالی 200 هزار دلاری به همسر شما برای سفرهای خارجی داشت. در این رابطه توضیحی دارید؟
بله عنوان شده بود که برای کمک به سفر استاندار 200 هزار دلار به همسر استاندار داده شده که خب اگر برای کمک به بنده بوده چرا این رقم به همسر بنده داده شده‌است. البته من استنکاف می‌کنم برای توضیح چنین اتهاماتی.

همین استنکاف شما باعث شکل گرفتن شائبه‌ها شده‌است. یک‌بار تمام این قصه را از زبان خودتان روایت کنید.
اگر کسی ادعایی دارد باید بتواند آن را اثبات کند. رسانه‌ها نباید از کسی که مورد اتهام است بخواهند بی‌گناهی‌اش را ثابت کند، باید از کسی که مدعی این خلاف است بخواهد ادعایش را ثابت کند. اصل بر برائت است. کسی که این ادعا را داشته ادله و مستنداتش را برای این ادعا عنوان کند.

شما به عنوان مطلع یا عنوان دیگری هم به دادگاه نرفتید؟
خیر . ضمن این‌که در کیفرخواست نه بنده هستم و نه همسرم. روند دادگاه هم قانونا بر اساس کیفرخواست باید باشد و خارج از کیفرخواست عمل کردن جرم است.
این چه اتهامی است که در کیفرخواست نیامده‌است؟ پس حتما اتهام نیست چرا که ادله برای مستند شدنش فراهم نشده‌است.

همسرتان پست دولتی دارند؟
خیر . همسر من پزشک متخصص است و مشغول فعالیت کاری خود. بحث سفر هم در رابطه با من که معلوم است؛ چرا که من سفری نرفته‌ام. در طول فعالیتم در استانداری همراه خانواده به هیچ سفری نرفتم. در مدت چهار سال یک سفر کاری به لهستان رفتم که آن هم بعد از دو روز بحث ریزگردها و قطعی برق پیش آمد که دست از پا درازتر برگشتم. سال گذشته هم بعد از اربعین یک روز و نیم رفتم نجف اشرف و کاظمین و برگشتم. که آن هم همسرم همراهم نبود. طی حضورم در استانداری هیچ سفر خارج از کشوری همراه با خانواده‌ام نرفتم.

همسرتان چطور؟
طبیعی است که سفر بروند، همسرم همراه همشیره‌های بنده سفر رفته‌اند و خب طبیعی است که پولش را هم داده‌اند. این‌که می‌گویند کسی هزینه‌های آن را پرداخت کرده باید بگویم اصلا من با توجه به توان شخصی، نیازی به این پول‌ها ندارم.

یعنی وضع مالی‌تان اینقدر خوب است؟ خدا را شکر راضی‌ام.

معیارتان از وضع خوب چیست؟! چون حرف از 200هزار دلار که می‌زنیم می‌گویید نیازی به این پول‌ها ندارید!
بله
ضمن این‌که در کیفرخواست نه بنده هستم و نه همسرم. روند دادگاه هم قانونا بر اساس کیفرخواست باید باشد و خارج از کیفرخواست عمل کردن جرم است. این چه اتهامی است که در کیفرخواست نیامده‌است؟ پس حتما اتهام نیست چرا که ادله برای مستند شدنش فراهم نشده‌است.
الان هم می‌گویم نیازی به این پول‌ها ندارم. البته اگر انسان شرافت داشته باشد محتاج‌ترین هم که باشد چنین پول‌هایی را نمی‌خواهد. اما از جهت تمکن هم عرض می‌کنم که الحمدلله نیازی به این پول‌ها ندارم. از ابتدا هم چنین نیازی نداشتم چون خودم تلاش کردم و خودساخته هستم.

یعنی از راه رشته تحصیلی‌تان که پزشکی ژنتیک است؟
بله از سال 90 در این حوزه کار کردم و همچنان هم این کار را انجام می‌دهم و کلینیک من فعال است. در مقطع قبلی که من معاون سیاسی - امنیتی استانداری بودم هم از استانداری حقوق نگرفتم و حقوق دانشگاه را می‌گرفتم.

 یعنی شما معاون امنیتی استانداری بودید اما حقوق نمی‌گرفتید؟ حقوق پزشک عمومی را می‌گرفتم.

چرا ؟
علاقه نداشتم از وزارت کشور حقوق بگیرم. پست سازمانی من پزشک عمومی مرکز اورژانس بیمارستان شهدای ماهشهر بود و آن موقع یعنی سال 82 فکر می‌کنم 180 تا 200 هزارتومان حقوق می‌گرفتم. اگر آن موقع ردیف معاون سیاسی- امنیتی استانداری را می‌گرفتم این حقوق تا 900 هزارتومان افزایش داشت اما نخواستم.

زیاد انتقاد می‌شنوم

چرا این‌قدر در رسانه‌ها حضور دارید؟
من زیاد در رسانه‌ها حضور ندارم. بحث‌ها و مشکلات استان باعث می‌شود، رسانه‌ای شوم و من مجبورم بالاخره به رسانه‌ها پاسخ بدهم.

 از اهالی رسانه هم بپرسید شاید نام استانداران را به یاد نداشته باشند. حتی خیلی از ما نام بسیاری از وزرای دولت را هم نمی‌دانیم، اما همه می‌دانیم که شما استاندار خوزستان هستید. این از علاقه شما به رسانه‌هاست یا رسانه‌ها به شما علاقه دارند؟
من این را واقعا نمی‌دانم. به رسانه علاقه‌مند هستم، اما به رسانه‌ای شدن و این‌که دوست داشته باشم خیلی دیده شوم، علاقه‌ای ندارم. به فراخور کارم ممکن است مسائلی در خوزستان پیش بیاید که مجبور به واکنش باشم. کارهای بر زمین مانده زیادی در استان هست و با گسترش شبکه‌های مجازی خیلی راحت‌تر از گذشته انتشار پیدا می‌کند و به همین دلیل لازم است درباره اخبار منتشر شده واکنش نشان داده شود.

حضور پررنگ شما در رسانه‌ها را خیلی‌ها تعبیر به عوام‌فریبی و پوپولیستی می‌کنند. حتی همین حالا که پیش روی بنده نشسته‌اید و دارید ذکر می‌گویید هم ادامه همان تعبیر است. ذکری که همین چند روز پیش حواشی بسیاری برای شما پیش آورد. انگار عمدی در این حاشیه‌سازی‌ها وجود دارد که تعبیر عوام‌فریبی را نزدیک به حقیقت می‌کند.

این اولین بار نیست که با این انتقاد رو به رو می‌شوم. همین چند وقت پیش هم یکی از اهالی رسانه‌ که برای موضوع غیزانیه در اهواز بود، بحث پوپولیست بودن من را مطرح کرد.

پس صاحبان این تعبیر در اقلیت هم نیستند! مدتی پیش ویدئویی از حرف‌های آقای رحیم‌پور ازغدی همراه با تصاویر شما دست به دست می‌شد . شما آن را دیدید؟
بله آن را دیدم. البته تدوین کاربران بود و حرف‌های ایشان درباره من نبود. درباره این ویدئو هم توضیح دادم که یک روز جمعه و شخصی بود. هر چند من هیچ روز شخصی‌ای ندارم. من آن روز هم رفتم بازدید سیل‌بندها که اگر بارش‌های احتمالی در راه باشد موضوع سیل‌بندها را به سرانجام رسانده باشیم. در بین بازدید و حرف‌های کارشناسان یک خبرنگار محترم آمد و عکس و فیلم گرفت، در حالی که من در حال مصاحبه نبودم. خب من، هم گوش می‌کردم و هم کار شخصی که ذکر باشد انجام می‌دادم. آن شهروند هم سوال کرد و بنده هم پاسخ دادم.

شنیده‌ایم که شما زیاد روزه می‌گیرید.
بله، روزه هم جزو احوالات شخصی آدم‌هاست. اما این را باید از همکاران من بپرسید که آیا روزه گرفتن من تاثیری در روند کاری من داشته یا نه؟ اغراق نیست بگویم 60 درصد مواقع من در زمان افطار، افطار نمی‌کنم. بسیاری از وقت‌ها ساعت 3 نیمه شب افطار کرده‌ام. بدن من در برابر این رفتار کاملا عادت کرده‌است.


دنبال پست بالاتر نرفتم

تقریبا از ابتدای انتصاب شما در خوزستان تا حالا که چهار سال شده است، هر بار خبری از برکناری شما می‌شنویم و هفته‌ای نیست که خبری از برکناری شما نباشد. این تعدد اخبار درباره برکناری شما تعبیری را بین اهالی رسانه شکل داده که می‌گویند آقای شریعتی دنبال جا می‌گردد! از تامین اجتماعی گرفته تا هلال احمر. این‌طور است؟
اینها را که شریعتی نمی‌گوید! این‌که می‌گویند شریعتی در رفت و آمد است، مگر من چند بار به تامین اجتماعی رفتم؟! ممکن است یک وزیر مربوط چند گزینه برای تامین اجتماعی مدنظرش باشد که به عنوان مثال یکی از
من عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی هستم. حتی همین پست یک‌سری مزایایی داشته که من از اول گفتم این مزایا را بریزند به حساب سازمان بهزیستی و من نیازی به این پول ندارم.
آنها هم من باشم. هیچ منافاتی هم ندارد با این مساله. اما این‌که من دنبال این پست باشم و اصرار کنم و واسطه‌ای در این میان قرار بدهم شان خودم را اجل بر این می‌دانم.

مشخصا درباره هلال احمر به شما پیشنهادی شده است؟
بله پیشنهاد شد. بالاخره آقای رئیس‌جمهور از مردم رای گرفته و نسبت به این رای مسؤول است بنابراین هر جا نظر آقای رئیس‌جمهور باشد سمعا و طاعتا. اگر تصمیم ایشان این باشد که اینجا نباشم و هیچ جای دیگری هم نباشم، باز هم در خدمتم تا آنچه وظیفه است انجام بدهم. در این ارتباط هیچ اصراری به بودن نه در استانداری و نه در هیچ کجای دیگر ندارم. آقای شریعتمداری وزیر بود و باید رئیس سازمان تامین اجتماعی را انتخاب می‌کرد، شما از ایشان بپرسید شریعتی چند بار پیش شما پیگیری کرد. هلال احمر چطور منتفی شد؟ از هلال احمر بپرسید من اصراری داشتم و برای این پست پیگیری کردم؟ حتی بار اول که یکی از اعضای دولت به من زنگ زد و عنوان کرد بحث هلال احمر را، من ضمن تشکر گفتم شما بروید و روی گزینه‌های دیگرکار کنید.

یعنی خودتان ترجیح دادید به هلال احمر نروید؟
نه به این دلیل که معتقد بودم آقای رئیس‌جمهور با جا‌به‌جایی من از استان موافقت نمی‌کند. من هیچ ترجیح یا نبود ترجیحی اعلام نکردم.

حرف‌هایی هم بود در محافل رسانه‌ای غیر رسمی مبنی بر این‌که حضور شما به توصیه آقای واعظی در هلال احمر قطعی شده بود، اما برخی از نهادهای امنیتی مخالف این حضور بودند.
من اطلاع ندارم. آنچه می‌دانم این‌که وزارت اطلاعات که یک نهاد رسمی است مشکلی نداشته است.

علاقه‌ای به حاشیه ندارم

در زمان سیل خوزستان عکسی از شما منتشر شد که همراه با دونفر در یکی از مناطق حضور دارید. عکسی که دو نفر دست شما را گرفته‌اند و خیلی محتاط در کوچه‌ای سیل زده قدم می‌زنید. حتی در همان روزها باز گفت‌وگویی تلویزیونی داشتید و نقل قولی را از صلیب سرخ جهانی مطرح کردید مبنی بر این‌که سازمان صلیب سرخ جهانی به واسطه خدمات شما به مردم خوزستان به شما اعتراض کرده است! اعتراض کرده است که چرا این‌قدر خدمات می‌دهید!؟

این‌که من نقل کردم از صلیب سرخ جهانی گفته بودند! من بگویم نگفته‌اند؟! خبرگزاری تسنیم هم همان وقت که صلیب سرخ جهانی مصاحبه کرد، آن را منتشر کرد. گفته بودند شما دارید به سیل‌زده‌ها خدمات هتل چهار ستاره می‌دهید. حرفی از خودم نزدم. بالاخره نظام خدمات گسترده و خوبی می‌دهد. این را ما باید بگوییم یا انکارش کنیم و بگوییم نه خیلی بد است و اصلا رسیدگی نمی‌شود؟! این‌که مراجع بین‌المللی بیایند و مطلبی را در تایید عملکرد ما عنوان کنند که باید باعث افتخار باشد.

حرفی نیست آقای شریعتی، حتی اگر گفته باشد هم عنوان شدن این نکته در موقعیتی که مردم خوزستان گرفتار سیل هستند بازتاب خوبی ندارد. این موضوع آنقدر بدیهی است که بگویم شما هم بی‌رغبت به این حاشیه‌ها نیستید.
نه من هیچ علاقه‌ای به حاشیه‌ها ندارم. ولی این را از ته دل می‌گویم که اگر کشور، نظام و دولت خدمتی ارائه می‌دهد باید آن گفته شود.

اگر خدمتی که لازم باشد صورت نگرفت چه؟ شما عنوان می‌کنید؟
بله جایی هم که کوتاهی و خسرانی صورت گرفته باید عذرخواهی کنیم.

این جمله را از زبان یک استاندار دیگر می‌شنیدم می‌توانستم بپذیرم؛ اما از زبان شما نمی‌توانم بپذیرم. اصلا آقای شریعتی چرا این‌قدر محبوب نیستید؟
نمی‌توانم محبوبیت را رصد کنم که ببینم هستم یا نیستم. شما ممکن است از یک منظر نگاه کنید و بنده از یک منظر دیگر. تلاش و توانم بر این است که آنچه را می‌بینم صحیح است و در توانم هست، انجام بدهم. فارغ از این‌که چهار نفر به من بگویند درود و چهار نفر دیگر فریاد مرگ سر بدهند. آنچه را نیاز استان و کشور است و از عهده من بر می‌آید، انجام می‌دهم. حالا ممکن است عده‌ای با آن مخالف باشند و من را پوپولیست بدانند. خودتان فکر می‌کنید محبوب هستید؟ برآیند من از بودن میان مردم این که شما می‌فرمایید، نیست. بالاخره میان مردم هم حضور داشته‌ام. بنده در فرودگاه هم نه از پاویون استفاده می‌کنم و نه از خدمات ویژه‌ و میان مردم می‌روم و می‌آیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 16291