پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
Share/Save/Bookmark
 

پرسپولیس-استقلال؛ اوج هیجان در لیگ با حساس‌ترین شهرآورد پایتخت

​در حساس ترین بازی هفته بیست و ششم لیگ برتر، دو تیم پرسپولیس و استقلال به مصاف یکدیگر خواهند رفت.
پرسپولیس-استقلال؛ اوج هیجان در لیگ با حساس‌ترین شهرآورد پایتخت
 
در حساس ترین بازی از هفته بیست و ششم لیگ برتر که شاید بتوان آن را مهمترین بازی فصل فوتبال ایران نامید، روز جمعه، دو تیم پرسپولیس و استقلال در هشتاد و دومین دربی تاریخ فوتبال ایران، به مصاف یکدیگر خواهند رفت. دیداری که با توجه به وضعیت فعلی دو تیم در جدول رقابتهای لیگ، به نحوی حکم فینال را دارد و طبق گفته اکثر کارشناسان، برنده این بازی قهرمان فصل جاری لیگ برتر فوتبال کشورمان خواهد بود.
پرسپولیس
پرسپولیس
برانکو ایوانکویچ و شاگردانش، که در این فصل روزهای پرالتهاب و سختی را سپری کردند، بالاخره با پیروزی دشوار ولی شیرین در انزلی موفق شدند از نظر امتیاز، در آستانه دربی با رقیب دیرینه خود هم امتیاز شوند. این در شرایطی است که سرخپوشان در برهه ای از فصل اختلافی 11 امتیازی با استقلال داشتند و در آن زمان کمتر کسی تصور این را می کرد که تیم پرفسور ایوانکوویچ بتواند با اوج گیری و پیدا کردن یک روند مناسب، نه تنها در جمع مدعیان قرار بگیرد، بلکه حالا دوشادوش رقیب قدیمی خود در جدول نشسته باشد.
برانکو که برخلاف شرایط تیمش در دیدار رفت دربی، حالا دنیا را به کام خود می بیند، به خوبی از تجربه بالای همتای خود بر روی نیمکت آبی پوشان آگاه است و می داند که سرمربی تیم حریف مرد دربی هاست و به هیچ وجه نباید بازی ضعیف رقیب در برابر سپاهان را اتفاقی قابل تکرار در دربی بداند.
برانکو
سرمربی باتجربه سرخپوشان برای این بازی نمی تواند از وجود مهره قابل اتکا و کلیدی خود یعنی کمال کامیابی نیا استفاده کند و به غیر از این بازیکن، تمام نفرات خود را در بهترین شرایط در اختیار دارد.
در درون دروازه، پرسپولیس در حال حاضر دو دروازه بانی دارد که اگرچه زیاد مطمئن نیستندف اما هردو آمادگی خوبی برای این بازی دارند و قطعاً انتخاب یک نفر از بین سوشا و لوبانف، یکی از دل مشغولی های برانکو برای این بازی خواهد بود. هرچند که به احتمال زیاد مرد شماره یک پرسپولیس در این بازی کسی نخواهد بود جز سوشا مکانی.
در خط دفاعی اما تقریباً ترکیب سرخپوشان مشخص است و بعید به نظر می رسد نسبت به بازی قبل تغییری در این بخش از زمین قرمزها شاهد باشیم. جایی که محسن بنگر و لوکا ماریچ ئو مدافع میانی خواهند بود و رامین رضائیان و محمد انصاری نیز در دو سمت راست و چپ دفاع قرار خواهند گرفت.
معمای بزرگ در ترکیب پرسپولیس اما در خط میانی خواهد بود. قسمتی که به دلیل محرومیت کامیابی نیا، مشخص نیست چه کسی جایگزین او خواهد شد و برانکو از گزینه های روی میز خود کدام را انتخاب خواهد کرد.
اگر قصد برانکو استفاده از ترکیب همیشگی خود در چند بازی اخیر و استفاده از سیستم 2-4-4 لوزی باشد، بدون شک احمد نورالهی در پست هافبک دفاعی بازی خواهد کرد و محسن مسلمان وظیفه بازیسازی را برعهده خواهد داشت. ضمن اینکه احمدزاده و عالیشاه نیز دو وینگر سرخپوشان خواهند بود. در این صورت زوج خط حمله پرسپولیس در این بازی را مهدی طارمی و علی علیپور تشکیل خواهند داد تا تیم برانکو در نوک پیکان تهاجمی خود هم سرعت و قدرت را یکجا با هم داشته باشد.
اما در شرایطی که برانکو قصد داشته باشد با محکم کردن کمربند میانی تیمش، سیستمی تدافعی تر را انتخاب کند، با قراردادن مهرداد کفشگری در کنار احمد نورالهی در پست هافبک دفاعی، با سیستم 1-3-2-4 بازی خواهد کرد که در این صورت مسلمان طبق معمول بازیساز سرخپوشان خواهد بود و احمدزاده و عالیشاه دو هافبک کناری این تیم. و در خط حمله نیز مهدی طارمی تک فوراورد پرسپولیس در جدال با خط دفاعی قدرتی استقلال خواهد بود.
مهره کلیدی پرسپولیس در این بازی بدون تردید مهدی طارمی گلزن شماره یک این تیم خواهد بود. مهاجم خوش نقش سرخپوشان که بهترین روزهای خود را سپری می کند، بدون شک نه تنها می تواند با قدرت حمل توپ و قدرت بدنی بالای خود مدافعان استقلال را آزار بدهد، بلکه می تواند با مشغول کردن مدافعین آبی پوش، فضا را برای بازیکنان سرعتی تیم خود مانند علیپور، احمدزاده و عالیشاه فراهم کند.

استقلال
در تیم استقلال، پرویز مظلومی برخلاف برانکو در تیم رقیب، با اینکه روزهای کم افت و خیزتری را تجربه کرده است، اما در حساس ترین بخش فصل تاحدودی تیمش دچار فت شده است، به نحوی که استقلال در سه هفته اخیر با کسب سه مساوی متوالی و از دست دادن 6 امتیاز، به جایی رسیده است که حالا نفسهای تیم رقیب را پشت سر خود احساس می کند.
پرویز مظلومی اما همیشه ثابت کرده است که یک دربی باز قهار است. مردی که با همین خصوصیت خود توانست خالق نماد جدید آبی پوشان باشد تا به واسطه این، محبوب هواداران استقلال باشد. به نحوی که حتی در روزهای بد هم بر خلاف هیات مدیره باشگاه، از سوی هواداران مورد حمایت قرار گرفته است.
یکی از نکات مشابه استقلال با پرسپولیس برای این بازی، غیبت هافبک دفاعی کلیدی آبی پوشان در این دیدار خواهد بود. روزبه چشمی مهره تاثیرگذار استقلال که چند هفته پیش به دلیل مصدومیت از ناحیه زانو پارگی رباط صلیبی، فصل را به طور کامل از دست داد، درست مانند کامیابی نیای سرخپوشان در این بازی غایب خواهد بود تا به نوعی توازن در میانه میدان این بازی برقرار شود.
مظلومی
ترکیب احتمالی استقلال اما برخلاف پرسپولیس، به دلیل تغییرات متوالی در چند بازی اخیر، شاید تا حدودی کمتر قابل شناسایی باشد. اما علیرغم این در خط دروازه می توان با ضرس قاطع گفت که مهدی رحمتی مرد شماره یک این تیم خواهد بود. کاپیتان باتجربه استقلال که در این فصل نقش مهمی در بالانشینی این تیم داشته است و در دربی رفت هم با حضور در درون دروازه، نمایش فوق العاده ای داشت.
ترکیب خط دفاعی استقلال هم مانند تیم رقیب تقریباً مشخص است و می توان حدس زد که حنیف عمران زاده و هرائر مگویان دو مدافع میانی خواهند بود و میلاد فخرالدینی و میثم مجیدی نیز در دو سمت راست و چپ بازی خواهند کرد.
با توجه به اینکه به احتمال فراوان، مظلومی در این بازی از سیستم 1-3-2-4 استفاده خواهد کرد، به احتمال زیاد در خط میانی استقلال، زوج امید ابراهیمی و عادل شیحی یا محمدرضا خرسندنیا در قلب خط میانی قرار خواهند گرفت. ضمن اینکه احتمال بازی کردن فرشید اسماعیلی نیز وجود خواهد داشت. در پست شماره 10 آبی پوشان نیز جابر انصاری تنها گزینه خواهد بود و در دو سمت خط میانی نیز خسرو حیدری و یعقوب کریمی دو وینگر راست و چپ خواهند بود. بازیکنانی که در کنار جابر انصاری سه مهره تغذیه کننده سجاد شهباززاده تنها مهاجم استقلال در این بازی خواهند بود.
مهره کلیدی استقلال در این دیدار، جدا از مهدی رحمتی که قطعاً وزنه قابل اتکایی برای مظلومی خواهد بود، خسرو حیدری است. مردی که با سانترهای دقیق و ویران کننده خود می تواند به خوبی بازیکنان سرزنی مانند شهباززاده و انصاری را تغذیه کند.

وضعیت دو تیم در جدول

در حال حاضر پس از استقلال خوزستان 46 امتیازی، استقلال تهران و پرسپولیس با 45 امتیاز و بر حسب تفاضل گل در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند و این بازی می‌تواند معادله صدرنشینی را برهم بزند.
Capture
آمار رو ارقام دربی

تیم های استقلال و پرسپولیس تاکنون 81 بار به مصاف هم رفتند که 24  برد سهم استقلال، 20 پیروزی سهم پرسپولیس بود. دربی تهران 37 بار نیز با تساوی به پایان رسیده است. 
در امتیازات کسب شده در 81 دربی سابق سرخابی‌ها مشاهده می‌کنیم که استقلال تهران با 24 برد و 76 گل زده و 77 گل خورده و 109 امتیاز نسبت به پرسپولیس 97 امتیازه با 20 برد و 77 گل زده و 76 گل  خورده، 12 امتیاز بیشتر دارد.
منبع:ایلنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1599