چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۵
Share/Save/Bookmark
 

ثبت سه اثر از موزه هفت‌تپه در فهرست آثار ملی منقول کشور

صدای فردا - در جلسه شورای ملی ثبت آثار منقول، سه اثر از موزه هفت‌تپه بررسی و واجد ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.
 
به گزارش صدای فردا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، عاطفه رشنویی اظهار داشت: این سه اثر شامل مجسمه شیر عقاب، ظرف سفالی با چهره انسان و لوح گلی است.
وی با اشاره به ویژگی‌ها و مشخصات این سه اثر، گفت: مجسمه شیر عقاب یا گریفون که در زبان فارسی شیردال نامیده می‌شود، بدنی به شکل شیر دارد و سر، دم و بال او مانند عقاب است.
رشنویی افزود: این موجود اساطیری به همراه مجسمه گاو کوهاندار که در موزه ملی نگهداری می‌شود، از کاوش دروازه شمال غربی زیگورات چغازنبیل در زمان رومن گیرشمن به دست آمده است؛ این دو مجسمه نقش نگهبانان دروازه پلکان زیگورات را برعهده داشتند.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه در خصوص ظرف سفالی با چهره انسان نیز، بیان کرد: این کاسه سفالی زورقی‌شکل در کاوش‌های سال‌های پیش از انقلاب به سرپرستی عزت‌الله نگهبان در محوطه هفت‌تپه به دست آمد.
وی ادامه داد: روی بدنه این ظرف سفالی کوچک تصویر چهرۀ یک انسان نقش شده است که با مقایسه نمونه‌های مشابه در بین‌النهرین و شرق دریای مدیترانه احتمالاً  تصویر نقش‌شده بر این ظرف خدای بِس مصری است. این درحالی است که تاریخ این ظرف نیز احتمالاً به دوره هخامنشی بازمی‌گردد که در دوره پارتی یا ساسانی به شوش یا هفت‌تپه منتقل شده است.
رشنویی در ادامه به لوح گلی به عنوان سومین اثر ثبت‌شده از موزه هفت‌تپه در فهرست آثار ملی اشاره کرد و گفت: «در سال 1386 در کاوش محوطه هفت‌تپه به سرپرستی دکتر بهزاد مفیدی‌نصرآبادی، قطعات یک پاکت گلی به همراه یک گل‌نبشته به دست آمد که همه سطح پاکت با نقش مهرهای رایج سلطنتی دوره ایلام میانه ممهور شده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با بیان این‌که متأسفانه هنوز متن روی پاکت گلی و گل‌نبشته خوانده نشده است، اضافه کرد: این پاکت گلی و گل‌نبشته آن به دوره ایلام میانه و قرن 1400- 1500 ق.م تعلق دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 14758