چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۶
Share/Save/Bookmark
 

فیفا برای اولین بار دریافت رشوه در تعیین میزبان جام جهانی را تایید کرد

​فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا برای اولین بار تایید کرد که در رقابت های قبلی برای تعیین میزبان جام جهانی اعضای این نهاد رشوه دریافت کرده‌اند.
فیفا برای اولین بار دریافت رشوه در تعیین میزبان جام جهانی را تایید کرد
 

موضوع انتخاب میزبان‌های جام جهانی در دوره های گذشته همواره با چالش و حاشیه همراه بوده که در این بین بارها نسبت به نحوه انتخاب فیفا و دریافت رشوه از سود مسئولان این نهاد صحبت و حتی باعث شده بعضی از مسئولان بلندپایه فیفا برای مدت‌ها از فعالیت های فوتبالی محروم شده باشند.
یکی‌ از اعضای سابق کمیته اخلاق فیفا اعتراف کرده که چیزی حدود ۱۹۰ میلیون دلار به ۴۱ عضو فیفا پرداخت شده و در ۱۲ ماه اخیر آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار از این پول‌ها را بلوکه کرده است. این برای اولین بار است که یکی‌ از اعضای کمیته فیفا به این قضیه اعتراف می‌کند. به همین خاطر فیفا رسما از آمریکا به دلیل بلوکه کردن این پول شکایت و عنوان کرده است دخالت های آمریکا باعث شده فیفا وارد یک بحران شود.
فیفا هنوز مشخص نکرده که دقیقا برای کدام دوره‌های جام جهانی تبانی صورت گرفته و رای ها خریده شده ولی صحیت‌ها درباره میزبانی جام جهانی که آلمان به عنوان میزبان انتخاب شد به نظر یکی از همین موارد باشد. آفریقای جنوبی نیز گفته می شود کشور دومی است که با تبانی به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد. در ادامه تحقیقات گسترده از فیفا، ثابت شد میزبانی جام‌جهانی 2010 به مراکش تعلق گرفته بود اما نام آفریقای‌جنوبی از پاکت ویژه انتخاب میزبان بیرون آمد.
جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر برگزار می‌شود. بسیاری معتقدند که این کشور کوچک خلیج فارس امتیاز میزبانی را با رشوه دادن به قدرت‌های بزرگ فوتبال و سیاستمداران به دست آورده است. هنوز صحت و سقم این اتهام جنجالی به شیخ‌نشینان متمول قطری مشخص نشده بود که این کشور کوچک در مظن اتهام دیگری قرار گرفت و آن نقض حقوق کارگران بی‌شمار نپالی بود؛ اتهامی که برای نخستین بار روزنامه گاردین انگلیس مطرح کرد.
میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ پنج سال دیگر مشخص خواهد شد. فیفا بعد از آن که شائبه‌های زیادی درباره انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به وجود آمد، تصمیم گرفت شیوه انتخاب میزبان را تغییر دهد. در شیوه جدید انتخاب میزبانی تمام ۲۰۹ کشور عضو مجمع عمومی می‌توانند در انتخاب میزبان رای دهند.
منبع:ایسنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1211