پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۹
Share/Save/Bookmark
 

ظریف:این پیشنهاد را علنا به آمریکا می‌دهم، بیایید زندانی‌ها را تبادل کنیم؛اختیارش را دارم و آماده مذاکره هستم

صدای فردا - آقای بولتون سال گذشته به جلسه تروریست های مجاهدین خلق رفت و قول داد که ما سال 2019 نخواهیم بود و او در تهران خواهد بود. اما امروز من اینجا هستم به جای اینکه او در تهران باشد. / برخی افراد فکر می کنند ما منتظریم که در سال 2020 دمکراتها روی کار بیایند. اما باید بدانید که ما منتظر چنین روزی نیستیم، دولتهای دمکرات همان قدر با ما دشمنی کرده اند که دولت های جمهوریخواه داشته اند. ما منتظریم روزی هستیم که آمریکا یاد بگیرد و تصمیم اشتباه نگیرد.
 
وزیر امور خارجه ایران تبعیت کشورها از تحریم های یکجانبه آمریکا را اجباری دانست و گفت آمریکا میز را ترک کرده است. میز همانجاست. ما با کشورهای دیگر که همگی منافعی داشتیم و با هم رقابت می کردند، به بهترین قراری که می توانستیم رسیدیم.
به گزارش «صدای فردا» به نقل از خبرگزاری ها، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در انجمن آسیایی نیویورک این مطلب را در پاسخ به این سوال عنوان کرد که آیا هیچ راهی برای تعامل با آمریکا نیست؟
سوال دیگر اینگونه بود که ' روابط بین ایران و آمریکا در مسیر منفی تر شدن است. چین، هند، ترکیه و کره جنوبی برای خرید نفت به مشکل خواهند خورد و آمریکا اعلام کرده تا زمانی که ایران به صورت یک نیروی انقلابی عمل کند و رفتار عادی نداشته باشد، این جنگ سرد ادامه خواهد یافت'
وزیر امور خارجه پاسخ داد: مهم این است که آمریکا نگاه کند به آنچه می گوید. آنها از برجام خارج شدند و سعی کردند توجیه کنند که این یک قرارداد اجرایی بود و کنگره تاییدش نکرده بود اما قرارهایی بوده که کنگره تایید کرده و آمریکا باز هم از آنها خارج شده است.
ظریف اضافه کرد: این یک سیاست خطرناک است که آمریکا پیگیری می کند، نه تنها قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند، بلکه دیگران را به چنین تحلفی دعوت می کند. تحریم های این دوره کاملا متفاوت هستند چون هیچ مبنایی از سوی شورای امنیت وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: این اولین بار است که یک عضو دائم شورای امنیت از دیگران می خواهد که قطعنامه سازمان ملل را نقض کنند و اگر نکنند آنها را تنبیه می کند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه 'این آمریکاست که باید به رفتار خود نگاه کند نه ایران'، تصریح کرد: ما می دانیم که آمریکا اقتصاد بزرگی است و کشورها نمی توانند بازار آن را از دست بدهند و برای همین از تحریم ها تبعیت می کنند اما امریکا باید بداند که کشورها از روی اجبار و فشار این کار را می کنند. آیا ما می خواهیم سیستم بین الملل را بر اساس اجبار تعیین کنیم؟
ظریف تاکید کرد: ما نباید به این سمت برویم، باید به سمتی برویم که سیستم بین الملل به سمت عدالت برود. ما امپراطوری داشتیم که از عمر آمریکا بیشتر عمر کرد، اما تمام شد، امپراطوری ها تمام شده اند.
وی ادامه داد: تیم 'ب' (بی بی، بن سلمان، بن زاید و بولتون ) از اول این قرارداد را نمی خواستند. من به اینها تیم 'چهار ب' می گویم. ما قراردادی نوشتیم که با دقت وارد جزییات شده بود اما حالا ترامپ می گوید که قرارداد بهتری می خواهد. او نمی تواند چنین قراردادی را دیکته کند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه تحریم ها قطعا اقتصاد ما را تحت فشار می گذارد و قطعا روی مردم تاثیر دارد، اضافه کرد: اگر این دولت توجهی به مردم ایران دارد باید یادشان بیاید که زمانی که ما برجام را امضا کردیم مردم با شادی به خیابان ها آمدند.
ظریف تصریح کرد: این تحریم ها قطعا آسیب خواهند زد، اما آیا به تغییر سیاست خواهند رسید؟ قطعا نه.
وی یادآور شد: در قطعنامه سازمان ملل آمده است که ایران از منافع اقتصادی برجام بهره خواهد برد اما طرف های ما نتوانسته اند این قول خود را انجام دهند. راهکاری که با اتحادیه اروپا به آن رسیدیم، تنها یک قدم بود که ابتدای راه قول هایی بود که داده بودند و تا الان یک سال از آن گذشته تا راه بیفتد.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: سوال اصلی این است که ما چرا باید وارد یک قرارداد دیگر شویم وقتی هیچ یک از منافع قرارداد قبلی به ما نرسیده است.
ظریف اظهار کرد: ما از سوی دولت عراق دعوت شدیم و با داعش مبارزه کردیم، در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده ایم ودولت عراق همین اخیرا 300 خانواده ایرانی را دعوت کرد که اعضای خانواده خود را در مبارزه با داعش از دست داده بودند. آیا آمریکا یا عربستان چنین دعوتی داشته است؟
وی با بیان اینکه 14 گزارش سازمان انرژی اتمی نشان می دهد که ایران تمامی تعهداتش را انجام داده است، گفت: دولت آمریکا از این توافق خارج می شود و می گوید که ایران به تعهداتش عمل نکرده است. اخیرا هم که آمده اند و می گویند که ایران پیمان منع گسترش سلاح هسته ای را نقض می کند.
مجری این برنامه پرسید: مکالمه بین ایران و آمریکا به سطح پرتنشی رسیده است. امروز صحبت های زیادی از سوی ایران مطرح شده، از قبیل تروریسم اقتصادی آمریکا یا بحث هایی درباره تنگه هرمز، آیا اینها فقط حرفند یا عملی می شوند؟
وزیر امور خارجه پاسخ داد: به نظر من آقای ترامپ می خواهد به یک سری از وعده های انتخاباتی خود عمل کند. او فکر می کند که به ایران فشار حداکثری وارد کند و ما را به زانو در بیاورد. او اشتباه می کند. ما صدها سال است که آنجا هستیم و به زانو در نمی آییم.
ظریف افزود: ما به تاریخ در دوره های دو یا چهار ساله نگاه نمی کنیم. ما به هزاره ها نگاه می کنیم و می گوییم که اقتدار و احترام برای فروش نیست. این هرگز اتفاق نخواهد افتاد و حتی اگر من بخواهم، مردم ایرانند که اجازه چنین کاری را نخواهند داد.
وی خاطر نشان کرد: این صلابت از من نیست، از مردم و تاریخ مردم ایران است. آقای ترامپ می خواهد با زورگویی ما را به میز مذاکره بیاورد تا به قرارداد مطلوب برسد. ما حتی نمی دانیم که آن قرارداد مطلوب چیست.
رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران ادامه داد: او می تواند بگوید چه می خواهد و در مورد آن صحبت کند. اگر او می خواهد که ایران را مجبور کند که احترامش را به فروش بگذارد، باید بداند که به نتیجه نخواهد رسید. آقای ترامپ به سمت یک نقشه راه، کشیده نشده بله گرفتار یک توطئه شده است.
**عواقب حرکت دیوانه وار آمریکا
ظریف در پاسخ به اینکه این توطئه چیست، گفت: اینکه ایران را مجبور به واکنش کنند. باید بدانید که خلیج فارس شاهراه حیات ماست و من تاکید می کنم خلیج فارس که دوستان آن را با خلیج مکزیک اشتباه نگیرند.
وی افزود: اسمها مهم هستند و نمی دانم چرا آن قدر بچگانه با اسم ها بازی می کنند. علاوه بر این آمریکا باید بداند که خلیج فارس خلیج مکزیک نیست. این شاهراه حیاتی و بخشی حیاتی از امنیت ملی ماست. تا زمانی که امنیت ملی ما تامین شود این شاهراه باز خواهد بود.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما بر اساس منافع و امنیت ملی خودعمل می کنیم.
ظریف خاطرنشان کرد: ما باور داریم که می توانیم نفتمان را بفروشیم، راهش را پیدا کنیم و از تنگه هرمز با امنیت استفاده کنیم اما اگر امریکا بخواهد حرکت دیوانه واری بکند که جلوی این کار را بگیرد، باید منتظر عواقب باشد.
وی در پاسخ به اینکه چه حرکات دیوانه واری؟ گفت: حرکاتی که 'تیم ب' توطئه می کند و آمریکا انجام می دهد. کسانی که به تنگه هرمز وارد می شوند باید با تامین کنندگان امنیت آن صحبت کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: قوانین ما در تنگه هرمز تغییر نکرده اند و راه های مکالمه باز است. آنها می توانند با هماهنگی با ایران وارد تنگه شوند و با هماهنگی با عمان خارج شوند. این انتخاب آنهاست.
ظریف درباره روابط تجاری با چین هم گفت: به نظرم جاده راه ابریشم پروژه بسیار مهمی است و ما آن را مثبت می دانیم. چینی ها در منطقه سرمایه گذاری بزرگی کرده اند.
وی با بیان اینکه ما هم دریای عمان را از طریق بندر چابهار به اروپا متصل می کنیم، افزود: این یک راه استراتژیک ترانزیت است که غرب و شرق را به هم متصل می کند. ما قرار است که خط آهنمان را به عراق متصل کنیم، و این طرح ها نه تنها منافع اقتصادی دارد، بلکه به مبارزه با تروریسم نیز کمک می کند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: در آن مناطق عدم توسعه اقتصادی باعث شده که تروریسم مجال بیشتری پیدا کند. با این حرکت ما می توانیم با تروریسم به طور ریشه ای مبارزه کنیم.
ظریف با بیان اینکه اگر همسایگان ما آماده یک قرارداد عدم تجاوز به ایران باشند ما آماده ایم، اظهار کرد: این پیشنهاد را 5 سال پیش دادیم و هنوز این پیشنهاد روی میز است.
وی اضافه کرد: ما روابط بسیار خوبی با ترکیه، پاکستان، آذربایجان، روسیه و عراق داریم که هرگز به این خوبی نبوده اند. ما روابط خوبی با افغانستان داریم، اما مسائلی در این روابط هست که نتیجه سیاست های بسیار غلط آمریکا است. آنها با طالبان در حال همکاری هستند. من بارها گفته ام که طالبان نباید نادیده گرفته شود اما نمی توانیم آینده افغانستان را به دست طالبان بدهیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: ما با طالبان صحبت می کنیم اما با دیگران و دولت هم صحبت می کنیم، اما آمریکا این روزها فقط طالبان را طرف خود کرده است.
ظریف به حمله تروریستی به سریلانکا اشاره کرد و گفت: ما باید بسیار مراقب باشیم که چه می کنیم. این وسواس دیوانه وار آمریکا در مورد ایران باید تغییر کند و اثرات آن دارد تمام منطقه را تحت تاثیر می گذارد.
وی یادآور شد: مردم باید به خاطر بیاورند که دقیقا بعد از انقلاب، عراق به ما حمله کرد. آمریکا، روسیه و همه با عراق همکاری کردند. الان صدام حسین کجاست؟ چه زمانی آمریکا می خواهد به تصمیمات غلط پایان دهد؟ این همان راه است و فقط اسم ها متفاوت شده است.
وزیر امور خارجه افزود: عربستان وامارات طرف هایی بودند که طالبان را به رسمیت شناختند. آن روزها این کار را با حمایت آمریکا انجام دادند و ببینید که این کار چه نتیجه ای در داخل آمریکا داشت؟
ظریف با تاکید بر اینکه 'سیاست وسواس دیوانه وار روی ایران در خدمت منافع آمریکا نیست'، ادامه داد: آمریکا ایران را کنترل می کرد، انقلابی انجام شد که جلوی این کنترل را گرفت. اشتباه پس از اشتباه آمریکا چیزی است که ما می بینیم.
وی اضافه کرد: رییس جمهوری ما سه روز در عراق ماند و به مکان های عمومی رفت و با سران قبایل صحبت کرد. اگر آمریکا ثبات در عراق می خواهد ما هم همان را می خواهیم. اگر آمریکا ثبات در افغانستان یا تنگه هرمز می خواهد، ما هم همین را می خواهیم. بنابراین چرا آمریکا از توطئه 'تیم ب' تبعیت می کند؟
رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران خاطرنشان کرد: ما هنوز دولت جدیدی در ایران نداریم، ما همان دولتی هستیم که با آمریکا به قراردادی رسیدیم که همه گفتند که بی نظیر بوده است.
**دو روز مذاکره با کری درباره یمن
ظریف افزود: آنها می گویند که ما به حوثی ها اسلحه می دهیم، ما این را رد می کنیم اما فرض بگیریم درست است، اما ما نیستیم که یمن را بمباران می کنیم، هواپیماها و خلبان های ما آنجا نیستند.
وی با بیان اینکه 'آقای جان کری و من، دو روز تمام، در شرایطی بسیار حساس در زمان مذاکرات، در مورد یمن صحبت کردیم'، ادامه داد: قرار بود که به اندونزی برویم و جان کری با من تماس گرفت و گفت که ما از عربستان تایید گرفته ایم که در یمن آتش بس اعلام کنیم.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: من از این کار استقبال کردم. به جاکارتا رسیدم و به معاونم خبر دادم، بعد به جان کری زنگ زدم و او هشت ساعت پس از مکالمه اول گفت که عربستان حرفش را عوض کرده است. یک رو ز بعد از آن، آقای اوباما در سخنرانی خود ایران را به عاملیت در جنگ یمن متهم کرد.
ظریف افزود: از آن رو ز سه سال می گذرد که یمن همچنان در جنگ است. در آن زمان 'تیم ب' وجود نداشت، الان این تیم شکل گرفته است.
**انتخابات 2020 آمریکا
مجری برنامه به ظریف گفت: شما به عنوان دیپلماتی صبور معروف هستید.
وزیر امور خارجه ادامه داد: برخی افراد فکر می کنند ما منتظریم که در سال 2020 دمکراتها روی کار بیایند. اما باید بدانید که ما منتظر چنین روزی نیستیم، دولتهای دمکرات همان قدر با ما دشمنی کرده اند که دولت های جمهوریخواه داشته اند. ما منتظریم روزی هستیم که آمریکا یاد بگیرد و تصمیم اشتباه نگیرد.
ظریف خاطرنشان کرد: ما به زورگویی آلرژی داریم، با ما با احترام حرف بزنید، نمی میرید، باور کنید که نمی میرید. آمریکا باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به قراردادهای بین المللی احترام بگذارد یا نه، سیاست فشار نتیجه مثبتی نخواهد داشت.
**بلوکه کردن کمک به هلال احمر
وی با بیان اینکه آمریکا اجازه نداده است حتی یک سنت به هلال احمر ما برسد تا به سیل زده ها کمک کند، گفت: مردم در سفارت خانه های ما پول نقد داده اند. یک راننده پاکستانی در یکی از سفارت خانه های ما با 1000 یورو آمده است چون راهی ندارد از طریق بانک به هلال احمر برسد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: با توجه به حجم بحران ها، ما مدیریت بحران خوبی داشتیم. حتی از دست رفتن یک جان دردناک است، اما مرگ ها با توجه به حجم بحران، واقعا کم بوده است و این از مدیریت ما بوده است.
ظریف ادامه داد: ترامپ بدون اطلاع یک سری دست نوشته می گیرد و تکرار می کند که ما سوء مدیریت داشته ایم. چه سوء مدیریتی؟ کاترینا را نگاه کنید! کدام سوء مدیریت است؟
**پیشنهاد تبادل زندانی ها
من اين پيشنهاد را همين الان روی ميز می گذارم. درباره تمام ايرانيانی كه در آمريكا در زندان هستند و تمامی ايرانيانی كه در سراسر دنيا در انتظار حكم استرداد به درخواست آمريكا هستند، بياييد تبادل كنيم.
من قبلا اين كار را كرده‌ام، اختيارش را دارم و آماده مذاكره هستم. همين الآن علنی اين پيشنهاد را مطرح میكنم.
من يك بار اين مذاكره را كرده‌ام و به توافق هم رسيده‌ام. باز هم می توانم.
باور كنيد ۶ ماه است كه دولت آمريكا را در جريان اين پيشنهاد قرار داده‌ايم و هيچ پاسخی نداده‌اند.
** به جای اینکه بولتون در تهران باشد، من اینجا هستم
وزیر امور خارجه یادآور شد: آقای بولتون سال گذشته به جلسه تروریست های مجاهدین خلق رفت و قول داد که ما سال 2019 نخواهیم بود و او در تهران خواهد بود. اما امروز من اینجا هستم به جای اینکه او در تهران باشد.
**توضیح درباره استعفا
ظریف درباره استعفای خود هم گفت: ما دیپلمات ها هرگز امید را رها نمی کنیم. من استعفا دادم برای اینکه دیدم یکپارچگی دفتر من نقض شده است. وقتی این مساله برطرف شد برگشتم. در آن زمان گفتم اگر کسی این شغل را بهتر انجام می دهد بیاید، اما فکر نمی کنم کسی حسرت شغل من را بخورد، خصوصا زمانی که باید با 'تیم ب' سر و کله بزند.
وی ابراز امیدواری کرد روزی که آمریکا همه تصمیمات غلطش را انجام داده و از این اشتباهات خسته شده باشد و به تصمیم درست روی بیاورد.

منبع: انتخاب
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 11293